GS-105B v5/GS-108B v5
5/8-Port GbE Unmanaged Switch
The GS-105B v5 and GS-108B v5 are the most compact desktop switches newly introduced in Zyxel Switching portfolio. These two mini-sized 5-port and 8-port desktop unmanaged switches connect network devices for studio or small office network at Gigabit speed. The QoS ports guarantee high quality of video or voice data transmission. |
Benefits
Fast, reliable wired connectivity
Without any manual configuration, the GS-105B v5/GS-108B v5 can boost data transfer speed for connected network devices such as IP phones, network storages, PCs and laptops to the network at Gigabit speed just with plug-and play
Mini, sturdy switch with alternative wall-mount design
The compact size of the GS-105B v5/GS-108B v5 fits most network installations in your office, whether placed on a desktop or wall-mounted. The durable metal housing design withstands physical impacts and dissipates heat more efficiently, ensuring a stable network experience, better performance, and increased longevity.
Optimized for smooth VoIP and data exchange
The GS-105B v5 and GS-108B v5 feature with 3 and 4 QoS ports respectively. The QoS ports come with an assigned high- and medium-priority mechanism to enhance the stability of VoIP and data exchange. Just connect network devices such as IP phones, PCs, laptops or network storages to the high-priority or medium-priority ports of your choice, you can then enjoy smooth VoIP communication and data transfer at the same time.
Green switch saves energy
Compliant with the IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet standard, the GS-105B v5/GS-108B v5 offers power-saving benefits by detecting link status and consuming power more efficiently, all without compromising performance. The fanless design ensures all-time silent operation. They are perfect for noise-free working environments.
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Features 8 networking ports to easily establish a local network or expand your existing one
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Featuring Fast Ethernet ports to speed up the transfer rate up to 100mb/sec of large files and digital assets across your network
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ZYXEL Communications Corp. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 4.82 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 242438 Hour |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 8 x 100/1000BASE-T Gigabit Ethernet RJ-45 Network Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |







