Yealink UH48 is a high-quality wired headset with ANC (Active Noise Cancellation) functionality. It is suitable for various office environments and offers a more immersive work experience.
Four-Microphone Noise Cancellation
UH48 incorporates Yealink's acoustic shield 3.0 technology, utilizing four built-in microphones to block background noise and ensure clear communication automatically.
Hybrid ANC
Four noise-canceling mics and ear-fitting designs eliminate ambient noise and help users focus on their work. Additionally, the headset offers two levels of ANC depth, allowing users to quickly switch by pressing the ANC button according to their environment and personal needs, providing a more immersive work experience.
All-Day-Wearing Comfort
Based on extensive research and analysis to meet the highest ergonomic standards, the UH48 has undergone hundreds of head shape evaluations and thousands of comfort tests to ensure optimal stability and comfort for long-term wear. Additionally, the materials used in the headset guarantee its durability and robustness.
Brilliant Audio Performance
The UH48 features speakers with bio-composite diaphragms, delivering detailed and rich sound quality. Paired with personalized EQ settings, it caters excellently to both work and entertainment needs.
Flexible and Fast Plug-and-Play
Simply use USB-C with a USB-A adapter for flexible plug-and-play. The product is compatible with mainstream phones and PC devices on the market, enabling users to get into their work quickly.
Unified Communications (UC)
Microsoft Teams-certified and UC variants for seamless collaboration. Compatible with 100+ platforms and operating systems for effortless connectivity.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The UH48 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type A host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Answer/End earpiece control for optimal performance and consistent reliability in every interaction
- Noise cancellation lets you enjoy an exceptional audio experience with clear, uninterrupted sound in any environment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Active Noise Canceling (ANC) | Hybrid |
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 6 |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Mute |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Driver Size | 1.18" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.58 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |









