10 feet of 50-ohm black RG58 coax cable. 3/16" diameter with one end terminated with an N-Male connector and the other with an SMA-Male connector. This low loss foam cable can be used both indoors and outdoors with connections between cellular antennas and amplifiers. RG58 is mainly used for consumer applications.
- Low-loss
- Black
- N-Male Connector on one end
- SMA Male connector on the other end
- 10 foot length
- 50-Ohm RG-58 Coax Cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Wilson Electronics |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 5" |
| Shipping Width | 1.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.18 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Wilson Electronics |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | Coaxial |
| Connector Type on First End | N-Type Antenna - Male |
| Connector on First End Details | 1 x N-Type Antenna - Male |
| Connector Type on Second End | SMA Antenna - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x SMA Antenna - Male |
Wilson 10 ft. RG58 Low Loss Foam Coax Cable (N Male - SMA Male) - 10 ft Coaxial Antenna Cable for Antenna, Amplifier, Splitter, Tap - First End: 1 x N-Type Antenna - Male - Second End: 1 x SMA Antenna - Male
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



