This 6 outlet plastic power strip has 750 Joules, EMI/RFI filter and a 20 foot power cord.
This surge suppressor is designed to protect valuable electronic devices from damaging power spikes, surges and interference found in all electrical power sources. When this occurs, the power strip dissipates the incoming and outgoing voltage to a level that will not damage your equipment.
Power Shut Down Protection: no surge protector last forever! This surge suppressor has a light indicator that lets you know it is protecting your equipment. If the light is not on, then the surge suppressor is no longer capable of absorbing spikes and should be replaced.
- Installing a surge protector gives you peace of mind
- Offers 6 x AC Power surge protected outlets
- 750 J offers great protection against surges and line noise
- Easily connect to a wall outlet with 20 ft cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Winston International LTD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 13.5 kA |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacles | 6 x AC Power |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 750 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1875 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Power Shut Down |
| Manufacturer | Winston International LTD |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 20 ft |