The VisionTek VT2600 DP1.4 USB-C Docking Station - the ultimate DP Alt mode solution for all your docking needs! Designed for Windows, Mac, and Chromebook systems, this docking station is a plug-and-play solution that makes connecting to external displays and transferring data a breeze. With the ability to effortlessly connect up to three external 4K displays, connect up to 6x USB devices with 10Gbps transfer speeds, fast charge your mobile device and up to 100W USB-C Power Delivery.
- Supports up to 3 Displays (HDMI or DP) via DP Alt Mode
- USB-C connection to host system
- 2x DP, 2x HDMI, 3x USB-A Ports 10Gbps, 3x USB-C 10Gbps, Audio, Ethernet, SD / microSD Card Reader, Kensington Lock
- 100W Power Delivery from included Power Supply
- Compatible with USB-C systems via DP Alt Mode
- Compatible with M1 Mac
- Supports up to 3 external displays
- Up to 100W USB-C Power Delivery
- 3 x USB-A 10Gbps ports
- 3 x USB-C 10Gbps Ports
- 2 x DisplayPort 1.4
- 1 x HDMI 2.0
- 1 x HDMI 1.4
- RJ45 Gigabit Ethernet Port
- Enterprise Features: Wake on LAN, MAC Address Pass-Through, PXE Boot
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 3 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | Full HD |
| Supported Resolutions | 1920 x 1080 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 3 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Security | |
|---|---|
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Brand Compatibility | Apple |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













