The Simple Performance Equation: More Memory = A Faster Computer
Maxing out your memory is the most cost-effective, easy DIY install solution to dramatically speeding up file transfers, app launches, and many other memory intensive tasks.
Every VisionTek memory module is test certified to the JEDEC standard for assured speed and reliability. For peace of mind ownership, the upgrade comes backed by our Limited Lifetime warranty.
Make your PC better than new with VisionTek!
Maxing out your memory is the most cost-effective, easy DIY install solution to dramatically speeding up file transfers, app launches, and many other memory intensive tasks.
Every VisionTek memory module is test certified to the JEDEC standard for assured speed and reliability. For peace of mind ownership, the upgrade comes backed by our Limited Lifetime warranty.
Make your PC better than new with VisionTek!
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2133 MHz speed with unbuffered signal for playing the latest games and using heavy software
- SODIMM 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- DDR4-2133/PC4-17000 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 8GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 260-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL15 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 260-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 40 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

