Mobile life powered up with GaN II fast charging power adapters from VisionTek. Change the way you charge up your devices. Powerful charging packed in an optimized compact mobile package.
- Power It Up - Fast charging up to 2 devices (2x USB-C) with power distributed dynamically across each device depending on how much power they each need. Charge a single device with full power up to 45W
- Fast Charge - Power a mobile device 0-50% in 30min
- Laptop Charging - Charge a Dell XPS 13, MacBook Air, Chromebook and more
- Compact Design - Lightweight pocket-sized wall charger, easily fits in tight corners and cramped charging environments, and stows away quickly in travel bags, drawers, purses and pockets saving valuable space.
- GaN Green - Greatly impact your household power usage both in time and consumption. Improved power efficiency using GaN II technology.
- Shielded Protection - Temperatures are monitored regularly within the charger to ensure power output is adjusted to keep your devices and environment safe. Overcurrent and overvoltage damage are a problem of the past.
- Charge Laptops such as Dell XPS 13 and MacBook Air
- Sleek Compact Design powered by GaN II technology
- Universal Fast Charging on mobile devices: iPhone 8 or later, iPad Pro, Samsung Galaxy S22 and more
- Support for USB-C PD 3.0 and PPS
- Fast Charge 2 devices at the same time - 45W total
- Fast Charge a mobile device 0-50% in 30min
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 9 V DC |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Maximum Output Power | 45 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
VisionTek 45W GaN II Power Adapter - 2 Port - 45 W - 120 V AC, 230 V AC Input - 3.3 V DC, 5 V DC, 12 V DC, 15 V DC, 16 V DC, 20 V DC, 5.9 V DC, 11 V DC, 9 V DC Output - 3 A
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















