VG1656N is a portable 16" 16:10 monitor designed for optimal productivity on the go. A built in battery and wifi casting ability streamline your productivity on the road for a truly wireless set-up, allowing you to extend or mirror your screen on the go. Weighing around 2lbs and under 0.5" thick, with an intuitive smart cover to both provide versatile viewing options and protect the screen in transit, this portable is optimized to take on the road. The two way power USB-C connectors provide a one-cable solution for multimedia transfer and 60W power charging, either receiving power from a laptop or power bank, or being able to pass through power to the connected device, when the portable is connected to a power source.
- 16 Inch WUXGA 16:10 (1920x1200p) IPS wireless portable monitor with 60Hz refresh rate and smart cover
- With a weight of 3 lbs and a thickness of 0.38 in, this portable monitor is easy to take on the go for added screen real estate
- This monitor features a built-in 4,000 mAh battery that provides up to 3 hours of battery life
- Two-way USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, with 60W charging and passthrough power when using the included power adapter
- Comes with a detachable magnetic screen cover and a built-in stand for orientation in both portrait and landscape modes
- 3-year coverage with access to our US-based customer service team
- The VG1656N supports laptops, PCs, and Apple/Mac operating systems and more with USB-C inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 16" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 82 kHz - USB Type C |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz - USB Type C |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Mode | Full HD+ |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 9.50 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.2 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 9.5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Maximum Power Consumption | 12 W |
| Operating Power Consumption | 9.10 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | No |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | No |
| Thunderbolt 4 | No |
| Thunderbolt 3 | No |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | No |
| Mini DisplayPort | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 3.09 lb |
| Height with Stand | 9.25" |
| Depth with Stand | 0.38" |
| Width with Stand | 14.06" |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | No |
| DVI | No |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze) |































