The ViewSonic VG1457 reimagines the portable monitor experience with dual 14" WUXGA displays in a sleek, foldable form, delivering twice the screen real estate without compromising portability. Whether you're presenting, multitasking, coding, or creating, the VG1457 adapts to your workflow with Mirror, Extended, Portrait, Landscape, and Share modes, supported by a G-sensor for seamless auto-rotation. With USB-C connectivity, including dual display input and 65W Power Delivery, it simplifies your setup and charges your device simultaneously. Built with ergonomic flexibility (tilt, pivot, and 340° share mode), green packaging, and crisp audio, the VG1457 is more than a monitor, it's your mobile productivity hub.
- Versatile Portable Monitor: 14" Inch WUXGA (1920x1200p) foldable display provide double the workspace while staying highly portable
- Multiple Viewing Modes: Mirror, Extended, Portrait, Landscape, and Share with enhanced by G-sensor auto-rotation
- Ergonomic Design: Includes tilt, pivot, and a 340° share mode for flexible use in any workflow for all-day comfort
- Flexible Connectivity: The VG1457 supports up to two inputs from laptops, PCs, Macs, and more with UBC-C, including 65W power delivery
- Smart Packaging: Eco friendly easy-open box for streamlined monitor setup
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 14" |
| Viewable Screen Size | 14" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 82 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 170 Hz - USB Type C |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Average Power Consumption | 13 W |
| Maximum Power Consumption | 18.50 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 8.37" |
| Depth with Stand | 0.98" |
| Width with Stand | 12.21" |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |















