With responsive, in-cell touch technology and an advanced ergonomic design, the ViewSonic® TD2455 touch display delivers hands-on control for more productive workspaces and collaborative classrooms. This 24" (23.8" viewable) Full HD display features a SuperClear® IPS panel and a three-sided ultra-thin bezel design that lets you see more and do more with incredible images and expansive screen real estate. An intuitive 10-point Projected Capacitive (PCAP) touch screen delivers a smooth and responsive experience with every tap, pinch, and swipe. Its advanced ergonomic design delivers versatility and comfort for office use, check-in applications, and more. With DisplayPort out connectivity, the TD2455 easily connects to a projector or interactive whiteboard, making it ideal for use as a podium touch display option in classrooms and lecture halls. An included stylus pen lets you write or draw on screen, and easily attaches to the magnetic base of the display stand for secure storage and quick access. So whether used on its own on office desktops, as a collaboration station in corporate huddle spaces, or as a front-of-classroom interactive teaching hub, the TD2455 helps to boost efficiency and productivity.
- CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY: Supports Windows, Linux, Chrome, and Android
- INCLUDED IN THE BOX: TD2455 LCD PCT Touch Display, Power Cable , DP Cable, USB 3.2 Cable, Passive Touch Pen, Passive Touch Pen Head
- MULTI-TOUCH FOR MacOS: MacOS users can access a full range of touch and gesture controls on external ViewSonic TD touch displays connected to their Apple devices using the vTouch driver
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The TD2455 supports laptops, and PCs and more with HDMI 1.4 (with CEC), Displayport (In/Out), USB 3.2 (A,B,and C) Inputs
- PRODUCTIVITY & COMFORT: Ergonomic Dual-Hinge stand maximizes comfort and productivity
- AMAZING AT ANY ANGLE: An IPS panel ensures stunning views no matter your vantage point
- TOUCH DISPLAY: 24-Inch Full HD (1920x1080p) 60Hz 10-point projected capacitive (PCAP) display ideal for use in office, home, retail, and school environments
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 6 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 6 ms GTG (OD) |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 23.60 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB Type-C 3.2 Gen | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 14.20 lb |
| Height with Stand | 16.80" |
| Depth with Stand | 11.30" |
| Width with Stand | 21.20" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |





























