Putting your entertainment at your fingertips, the Wireless Multimedia Keyboard and 6-Button Mouse Combo features hot keys for instant access to media controls. The keyboard features quiet, soft-touch keys that provide a crisp, responsive feel when typing. The included mouse features right, left, back (websites), forward (websites), scroll wheel, zoom and adjustable dpi buttons with high-resolution optical technology for precise control. Nano receiver offers 2.4Ghz reliability and performance and is small enough to plug in once and stay connected. With its slim design and full functionality, this combo is ideal for the home or office. Mouse and keyboard are compatible with Windows 7 and higher; Mac OS X 10.4 and higher; Linux Kernel 2.6 and higher.
- 1-year limited warranty
- Compatible with Windows and Mac platforms
- Plug-and-forget nano receiver connects mouse and keyboard to computer - stores conveniently inside mouse
- Slim keyboard features full numeric keypad and full-size function keys
- 2.4Ghz wireless connection for lag-free performance
- Quiet, soft-touch keys provide a crisp, responsive feel when typing
- Hot keys provide instant access to media controls
- Mouse functionality includes: Right and left click, Back and forward for websites, Scroll wheel, Zoom, Adjustable DPI
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Verbatim America |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AAA |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Features | Numeric Keypad |
| Hot Keys | Multimedia |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Movement Detection | Optical |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Pointing Device Height | 1.52" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.88" |
| Keyboard/Keypad Width | 18.30" |
| Pointing Device Depth | 4.25" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.28" |
| Pointing Device Width | 3" |
| Appearance | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |