SLIMEE: Ergonomic Bluetooth numeric keypad.
SLIMEE is made up of 24 flat keys for fast and precise typing. It incorporates a 100mAh rechargeable battery to give you long-lasting autonomy, the battery, for its part, is recharged via its USB-C port using the USB-A to USB-C cable provided. The pad features an ergonomic tilt that provides incredible comfort and will reduce your fatigue throughout the day. It connects via Bluetooth 5.1 for a stable connection and reduced power consumption.
- Allows convenient usage with better, efficient access control
- Enjoy the freedom of Bluetooth wireless connectivity easily found in most of the devices
- Numeric Keypad keyboard/keypad feature for better reliance and usability
- Plug and Play your keypad with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Urban Factory |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Interface | USB Type C |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Features | LED Indicator |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 5.16" |
| Keyboard/Keypad Width | 3.46" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.75" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Urban Factory |
Urban Factory SLIMEE Keypad - Wireless Connectivity - Bluetooth - 5.1 - Windows, Mac OS, Linux, Android, iOS - PC, Mac
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









