- Delivers a long lasting charge with the capacity of 30000 mAh
- A light-weight battery with improved safety
- Delivers 5 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Urban Factory |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 30000 mAh |
| Battery Energy | 111 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Output Current | 2.10 A |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C Connector | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Urban Factory |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.