ERGO TRACKBALL: ERGONOMIC WIRELESS 2.4GHZ AND BLUETOOTH 5.0 MULTI-PAIRABLE MOUSE
The ERGO Trackball has been designed to prevent arm and wrist movements and therefore relieve the user during prolonged use of the mouse. The sensor resolution is adjusted from 400 to 4800 DPI on the top of the mouse. It is a rechargeable 8-button mouse thanks to its USB-C port and its integrated 730mAh battery which will give you up to 30 days of battery life. Its silent clicks will provide you with optimal working comfort, as will its 34mm ceramic trackball. Its magnetic plate will give you the possibility of tilting your mouse by 18 °in order to work in a more ergonomic position.
- Provides dependable and improved responsive feedback to ensure maximum reliability
- Bluetooth/Radio Frequency mouse wireless technology for dependable, trouble-free connectivity with maximum efficiency
- USB Type C mouse host interface offers a more refined structure and safer to use connectivity
- Perform mousing with minimal hand movement or space by using trackball scroller
- Bluetooth/Radio Frequency wireless connectivity helps reduce the clutter of wires
- Provides the convenience of rechargeable battery so you can use mouse anywhere at any time for maximum usability
- Ergonomic mouse feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Urban Factory |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Capacity | 730 mAh |
| Power Source | Batteries |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | Bluetooth/Radio Frequency |
| Total Number of Buttons | 8 |
| Scroller Type | Trackball |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Host Interface | USB Type C |
| Movement Resolution (dpi) | 4800 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Urban Factory |
| Cables | |
|---|---|
| Pointing Device Cable Length | 11.81" |
| Cable Type | 30cm USB-A to USB-C charging cable |









