The Universal Sound Bar Mounting Kit comes with the necessary hardware to mount sound bars with keyholes or threaded interfaces above or below your TV. This mount is height adjustable, so you can minimize the gap between your TV and sound bar. The flexible design can be used with any sound bar that is 20" to 45" (51-114cm) wide and for TVs up to 80". This mount accommodates a wide range of sound bars and can adapt to sound bars with a depth of 1.6" to 7.2" (41-183mm) to ensure a tight grip even when the bracket is tilted.
- Versatile design allows sound bar that is 20" to 45" (51-114 cm) wide to be installed above or below the TV
- Adjustable holders adapt to sound bar of 1.6" to 7.2" (41-183 mm) depth providing a strong grip and ensuring the sound bar does not tip over when the bracket is tilted 10°
- Achieve perfect placement of your sound bar with height adjustment feature
- Universal Sound Bar Mount can be used with any wall mount for TVs up to 80"
- Fits 20" to 45" (51-114cm) wide sound bars with a depth of 1.6"-7.2" (41-183mm)
- Heavy duty design supports up to 33lb (14.5kg)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 80" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 33 lb |
| Maximum Load Capacity | 165 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Adjustable Depth | 8.46" |
| Minimum Adjustable Depth | 3.03" |
| Maximum Tilt Angle | 10° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Speaker |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.