10 GbE WAN Switch linking two Shadow Mode High Availability UniFi Gateways to a single ISP.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Quickly and easily set up a wired network with 3 networking ports
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Rack-mountable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Optimize the performance of business networks with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC/DC |
| Power Consumption | 18 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| High Availability Supported | Yes |
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 3 x 10 Gigabit Ethernet Network |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















