10G SFP+ WAN Switch linking two Shadow Mode High Availability UniFi Gateways to a single ISP.
- Ethernet Switch ensures productivity by providing an efficient, hassle-free connection
- Quickly and easily set up a wired network with 1 networking ports
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Handles extremely large amounts of data with high data throughput and gives an unhindered performance
- Twisted Pair media support for a dependable and productive connectivity
- Comes in gray color for a sophisticated and dazzling look
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC/DC |
| Power Consumption | 13 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 2.5GBase-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| High Availability Supported | Yes |
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 3 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | No |
| TCO Certified | No |
Ubiquiti WAN Switch - 1 Ports - Manageable - Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet - 10/100/1000Base-T, 1000Base-X, 10GBase-X, 2.5GBase-X - 2 Layer Supported - 13 W Power Consumption - Twisted Pair, Optical Fiber - Gray - 1U - Rack-mountable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















