Compact, all-weather camera with ultra-low latency pan-tilt-zoom control and versatile mounting options.
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2688 x 1512 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 6.85 mm maximum focal length provides incredible detail and how effective is your network camera
- 2x optical zoom for desired image clarity and maximum capturing convenience
- Provides night vision of objects at a distance of up to 65.62 ft
- 2K recording format for stunning, vivid video results with maximum efficiency
- Infrared/Color night vision type for better usability and increased surveillance efficiency
- DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Wall mount is Ideal for permanent use with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Maximum Power Consumption | 14 W |
| Power Source Type | PoE+ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | D: 52.4° , Wide: H: 99.7° , V: 51.9° , V: 25.4° , D: 121° Tele: H: 45.5° |
| Optical Zoom | 2x |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1512 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 3.42 mm |
| Maximum Focal Length | 6.85 mm |
| Recording Formats | 2K |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.7" |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Diameter | 6" |
| Mount Type | Surface Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Tamper Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 0% |
| Maximum Operating Humidity (N | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK04 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























