- Good power efficiency and comparatively light weight
- 3.90 A helps your device charge quickly
- Up to 210 W maximum power output
- PoE Switch device supported for better reliance and optimal performance
- 4.92 ft cable length for faster, efficient execution of mounting to ensure maximum reliability
- AC Adapter with 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- Delivers constant 54 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Connectors Detail | C14 INLET |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 54 V DC |
| Maximum Input Current | 3 A |
| Maximum Output Current | 3.90 A |
| Maximum Output Power | 210 W |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.92 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















