Professional-grade, 48-port Layer 3 Etherlighting PoE+++ switch with (32) 10 GbE, (16) 2.5 GbE PoE, and (4) 25G SFP28 ports.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Quickly and easily set up a wired network with 48 networking ports
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Handles extremely large amounts of data with high data throughput and gives an unhindered performance
- Twisted Pair media support for a dependable and productive connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 1080 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC/DC |
| Power Consumption | 1280 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 25GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 3.13 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP28 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 1/10/25 Gigabit Ethernet SFP28 Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Ubiquiti Pro XG Ethernet Switch
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















