Professional-grade, 24-port Layer 3 Etherlighting switch with (16) 10 GbE, (8) 2.5 GbE, and (2) 25G SFP28 ports.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Stack port provides an easy and hassle-free way to extend your office network
- Features 24 networking ports to meet the requirements of the most demanding workgroups
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
- Comes in gray color to better suit the theme of the area
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 150 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 25GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 3.13 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP28 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 1/10/25 Gigabit Ethernet SFP28 Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















