Rack-mount indoor panel supports up to 10 GbE, PoE++, and 20kA surge discharge per port.
- 24-port integrated
- 1U rack-mount design
- Installing a surge protector gives you peace of mind
- 48 x RJ-45 receptacles for flexible connectivity and placement
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 20 kA |
| Clamp Voltage | 600 V |
| Maximum Spike Voltage | 90 V DC |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Receptacles | 48 x RJ-45 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Supported Ethernet Speed | 1.25 GB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
Ubiquiti Ethernet Surge Protection
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







