Lighting the Way
The TUF Gaming TF120 ARGB system fan brings new layers of cool to your build. Its high-luminance, double-layer LED array pumps out deeply saturated colors against a backdrop of high airflow, low noise, and rugged durability, leaving the competition completely in the dark.
Exemplary Performance | Deliberately Balanced
Rotor. Bearings. Electronics. All optimized to pump out a class-leading 76 CFM, low noise, and balanced static pressure, making the TUF Gaming TF120 ARGB ideal for all chassis positions or radiators that feature low or medium-density fin arrays.
- 2.5mm H2O Static Pressure
- 29dB(A) Noise Level
- 76 CFM Max Airflow
Advanced fluid dynamic bearing | Fidget-free spinner
The TF120 rotor assembly spins on an advanced fluid dynamic bearing rated for up to 250,000 hours of trouble-free operation.
Double-layer LED array | Colorful diversity
The TF120 features an addressable double-layer LED array that emits light evenly through each fan blade, leaving conventional RGB fans looking washed out. The dual-layer LED structure also facilitates a range of unique lighting effects to make any gaming rig pop.
Aura Sync | Wonderfully lit
Aura Sync enables lighting to be customized and then coordinated with a huge range of compatible hardware.
Two Distinct Flavors | Tone up
The TF120 ARGB also comes in white, for builders seeking to match a lighter aesthetic or establish contrast for their custom rig.
- Class-leading airflow
- , and low noise levels.
- Advanced fluid dynamic bearing
- provides up to 250,000 hours of operation.
- PWM control:
- ultra-wide RPM range allows optimal cooling for all types of workloads.
- Anti-vibration pads
- reduce fan noise by damping rattling and vibration.
- A
- double-layer LED array
- produces deeper color saturation and more lighting effects than conventional RGB fans.
- Aura Sync
- compatibility lets you coordinate colors and lighting effects with a huge range of hardware.
- Available in both
- black and white editions
- to suit a variety of PC builds.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 240 mA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 9.84" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Maximum Air Pressure | 2.5mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 1900 rpm |
| Fan Speed (Min) | 250 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 76 CFM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 29 dB(A) |

