USB Car Charger Safely Charges 2 Mobile Devices in Your Vehicle Simultaneously
This dual-port USB car charger with Power Delivery (PD) 3.0 and Programmable Power Supply (PPS) technology lets you quickly and safely charge two USB mobile devices at the same time. You and a passenger can connect your smartphones, laptops, tablets, handheld game consoles or e-readers to ensure satisfactory battery charge when you reach your destination.
A Combined 100W of Charging Power Feeds Your Power-Hungry Devices
When used together, the two USB-C ports support up to 100W of charging power combined (50W + 50W or 65W + 35W). Each port also individually provides up to 100W (PD 3.0: 5V 3A, 9V 3A, 15V 3A or 20V 5A; PPS: 5-20V 5A or 21V 4.75A) to a single device, keeping your larger devices, such as a USB-C laptop, at capacity. Connected devices are able to charge safely with overcurrent, overload, overvoltage and short-circuit protections.
Plugs into the 12V DC Power Outlet in Your Vehicle
The compact charger connects to any standard 12V DC vehicle power outlet, such as the one on your dashboard. Just plug it in, and connect your devices' USB cables for fast, convenient mobile charging. An easy-to-see blue LED indicates the charger is receiving power. The U280-C02-100W is compatible with Apple (including iPhone), Android (including Samsung), Windows and Amazon devices with USB-C or Thunderbolt 3 charging ports.
- 2-port USB charger connects to the 12V DC power outlet in your car, truck or SUV
- Ideal for charging smartphones, tablets, laptops and notebooks while traveling
- Maximum charging power output of 100W for either USB-C charging port
- Prevents overheating and overcharging to shield your essential device from damage
- USB-C Power Delivery 3.0 port charges up to 4x faster than conventional USB chargers
- 2-year limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Connectors Detail | Car Cigarette Lighter |
| Output Connectors Detail | (2) USB C (FEMALE) |
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 12 V DC - 24 V DC |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Output Voltage | 20 V DC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Output Voltage Detail | 20 V @ 5 A |
| Maximum Output Power | 100 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 2 x Type-C 100W |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |



















