The Tripp Lite NetCommander USB Server Interface Unit (SIU) connects to the HD15 port and USB port on a computer/server, and converts them to a single RJ45 connector. Ordinary Cat5e patch cables can then be used to connect the server to the switch ports on a Tripp Lite B070 / B072-Series NetCommander Cat5 KVM switch. Use of Cat5e cables frees up space in the installation that would ordinarily be filled by traditional, thicker KVM cables.
- Compact and lightweight design
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule Purchases
- No power supply required
- Allows a recommended maximum distance of 100ft from KVM to computer/server via Cat5e cable
- Easy to install; no software needed
- Needed to connect a USB Server to a B070 / B072-Series NetCommander KVM switch via Cat5e cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.50" |
| Shipping Width | 4.90" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Type | RJ-45/USB/VGA |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Female |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Female |
| Connector Type on Second End | USB Type A - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.