Line Interactive UPS system with eight outlets offers voltage regulation, surge suppression and long-lasting, expandable battery support for personal computers, Internet-working equipment and other sensitive electronics. Internal UPS circuits support entry level PC systems for up to 75 minutes during power failures so that connected equipment can be shut down without data loss. Automatic Voltage Regulation circuits regulate brownouts as low as 75 and overvoltages up to 147 volts back to usable 120V levels without using battery power. Includes six battery supported outlets for computer, monitor and one vital system peripheral, plus two additional surge suppression-only outlets for printers and other system accessories not requiring battery support. Built-in dataline suppression offers protection for equipment with single-line telephone/DSL or network Ethernet connection. Offers 5 minute battery runtime with a full load of 1500VA and 14 minutes with a half load of 750VA.
- 3-year limited warranty and $200,000 Ultimate Lifetime Insurance
- ENERGY STAR 2.0-certified to save electricity, lower costs and protect the environment
- Home-friendly alarm remains silent in backup mode, sounding only when imperative
- Protects up to 6 devices against blackouts, brownouts, overvoltages, surges and line noise.
- Keeps power running during outages to allow time for safe system shutdown
- Desktop tower extended-run UPS sets up in minutes to start backing up your equipment
- Tower desktop UPS monitors and maintains AC line power with automatic voltage regulation (AVR), surge, noise, and battery backup for essential home/office/network or home theater equipment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 940 W |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14 Minute |
| Transfer Time | 4 ms |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Alarm | On Battery |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |









