Ultra-compact inverter with two outlets allows you to run AC devices from any 12-volt cigarette lighter socket. Inverter provides 375 watts of continuous output power and 600 watts of peak output power. Lightweight design features all-metal housing for increased durability. Low-battery alarm features an auto-shutoff function to preserve your vehicle's battery. Overload alarm with auto shutoff prevents wattage overload. Replaceable, 40-amp fuse protects the inverter from overload.
- Convenient cigarette lighter plug
- 600 watts peak output (instantaneous)
- 375 watts continuous output
- 12V DC input; 120V AC output; 2 outlets
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | Cigarette Lighter Adapter |
| Input Voltage Range | 10 V DC - 15 V DC |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Continuous Power Load | 375 W |
| Peak Power Load | 600 W |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | PowerVerter 375W Ultra-compact Inverter |
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























