Expand your network's bandwidth and reduce traffic bottlenecks with TRENDnet's Unmanaged 10G Switches. This 10G switchcomes equipped with eight 10GBASE-T RJ-45 ports that provide speeds capable of up to 10Gbps over your existing Cat6A or bettercabling. The 10G switch also offers two dedicated 10G SFP+ slots for high-speed network connections, providing a cost-effectivesolution in adding 10G link capability to an SMB network. The smart fan design lowers energy consumption and eliminatesdistracting operating noise. TRENDnet's reliable 10G switches are cost-effective solutions to increase your network's throughput
DEVICE INTERFACE: 8 x 10G Ports (1Gbps/2.5Gbps/10Gbps), 2 x 10G SFP+ slots (1Gbps/10Gbps); LED Indicators
LIFETIME PROTECTION -We stand by the quality of our products. The TEG-S7102 10-Port 10G Unmanaged Switch is secured with Lifetime Manufacturer Protection from TRENDnet. (U.S. and Canada Only)
NDAA + TAA COMPLIANT: With our NDAA and TAA compliant network switches, you can plan and install networking solutions that Government customers demand today (U.S. and Canada Only)
10G PORTS: This Multi-Gig Ethernet switch offers eight 10GBASE-T RJ-45 Ethernet ports that provide higher gigabit speeds capable of up to 10Gbps over existing Cat6A or better cabling
10G SFP+ PORTS: The 10-port multi-gig switch features two 10G SFP+ ports for high-speed network uplinks or downlink NAS/ access server connections for a cost-effective solution to add 10G link capability
SMART FAN DESIGN: The smart fan design of the 10G network switch lowers energy consumption costs and eliminates distracting operating noise
EASY INSTALLATION: No configuration needed, simply connect network devices to the 10G Ethernet switch
SWITCHING CAPACITY: 200Gbps switching capacity
COMPLIANCE: IEEE 802.3ae (SFP+) and IEEE 802.3an (RJ-45) compliant
COMPATABILITY: Backwards compatible with 100/1000BASE-T devices; RACKMOUNT DESIGN: The network switch is equipped with 1U 19" rack mountable metal housing
- 8 x 10G RJ-45 ports
- 2 x 10G SFP+ ports
- Backwards compatible with 100/1000BASE-T devices
- Smart fan design eliminates noise
- Rackmount design
- 200Gbps switching capacity
- IEEE 802.3ae (SFP+) and IEEE 802.3an (RJ-45) compliant
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
- Lifetime Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TRENDnet |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 40 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 2.50 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 151765 Hour |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |









