Passive PoE Adapter
Powers TP-Link products that support 48V passive PoE
Power Your Devices
Use the passive PoE adapter TL-POE4824G to simultaneously supply power and transmit data to a passive PoE device.
Convenient Wall-Mounting Design
TL-POE4824G offers a convenient wall-mounting brackets to be easily installed on a wall.
Compatible Devices
TL-POE4824G is recommended to offer power supply to TP-Link's passive PoE products which as follows.
- Gigabit network ports
- 48VDC passive PoE injector
- Auto-detect and auto-supply the necessary power required
- Plug-and-Play, requires no configuration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Output Voltage | 48 V DC |
| Maximum Output Power | 24 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 1 x RJ-45 |
| Input Ports | 1 x RJ-45 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.