250 W PoE Budget : 24 � 802.3at/af-compliant PoE+ ports with a total power supply of 250 W*.
Full Gigabit Ports : 24 � gigabit PoE+ ports and 4� gigabit SFP Slots provide high-speed connections.
Integrated into Omada SDN : Centralized Cloud Management, and Intelligent Monitoring.
Centralized Management : Cloud access and Omada app for ultra convenience and easy management.
Static Routing : Helps route internal traffic for more efficient use of network resources.
Robust Security Strategies : IP-MAC-Port Binding, ACL, Port Security, DoS Defend, Storm control, DHCP Snooping, 802.1X, Radius Authentication, and more.
Optimize Voice and Video Applications : L2/L3/L4 QoS and IGMP snooping.
IPv6 : IPv6 support with dual IPv4/IPv6 stack, MLD snooping, IPv6 neighbor discovery.
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Features 24 networking ports to establish large network
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Fast Ethernet technology gives ideal solution for extending network connections to conference rooms, labs, lobbies and department workgroups
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 250 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 308.60 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 � Gigabit SFP Expansion Slots |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | JetStream TL-SG2428P 24-Ports Ethernet Switch |





