Realize More Possibilities with Omada
JetStream 10-Port Gigabit Smart Switch with 8-Port PoE+
TL-SG2210MP
Centralized Cloud Management
Omada SDN Platform Integration
Advanced L2 Features
L2/L3/L4 QoS, ACL, IGMP Snooping and More
Abundant Security Strategies
LAN Area Investment Protection
PoE+ Output
8 PoE+ Ports with Total 150 W Power Budget
Software Defined Networking (SDN) with Cloud Access
Omada's Software Defined Networking (SDN) platform integrates network devices, including access points, switches and gateways, providing 100% centralized cloud management. Omada creates a highly scalable network-all controlled from a single interface. Seamless wireless and wired connections are provided, ideal for use in hospitality, education, retail, offices, and more.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Features 10 networking ports to easily establish a local network or expand your existing one
- Useful for the multi-tenant unit and multi-business unit with Layer 4 traffic classifiers and bandwidth limit
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 150 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | PoE+ |
| Power Consumption | 173.90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Layer Supported | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 10 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |





