A top flow designed CPU cooler equipped with an optimized 120 mm high static pressure fan and a newly designed heat sink, which guarantees its outstanding performance.
Top-flow design
TOUGHAIR 110 is a 114 mm tall top-flow air cooler that supports up to 140 W. The top-flow design is also beneficial in cooling other components on the motherboard while cooling the CPU.
Enhanced 120 mm high static pressure Fan
TOUGHAIR series utilizes high static pressure fans, which leverages the TOUGHFAN 12 design and boosts the fan speed to 2000 RPM, providing a new level of cooling performance to our CPU cooler.
Asymmetric Fin Structure
The fin is designed with an asymmetric structure that allows larger air intake through the fins. This design lowers the air turbulence and straightens out the airflow making it easier to disperse heat from the fins, delivering superb cooling performance.
High-Performance copper heat pipes
4 x �6 mm heat pipes directly touch the CPU and thermal paste, providing direct and outstanding heat dissipation to the CPU.
Universal Compatibility
TOUGHAIR Series is designed to fit Intel and AMD sockets, including the following models:
Intel LGA 1200/1156/1155/1151/1150
AMD AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2/FM1
- Flawlessly absorbs the unwanted heat
- The competent cooling system is specially designed for standard processors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | H3 LGA-1150 |
| Compatible AMD Socket | FM1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 480 mA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 0.98" |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Air |
| Heatsink Material | Copper |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Maximum Air Pressure | 2.41mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 58.35 CFM |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 2510 - 4Pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 23.6 dB(A) |
Top-flow design
TOUGHAIR 110 is a 114 mm tall top-flow air cooler that supports up to 140 W. The top-flow design is also beneficial in cooling other components on the motherboard while cooling the CPU.
Enhanced 120 mm high static pressure Fan
TOUGHAIR series utilizes high static pressure fans, which leverages the TOUGHFAN 12 design and boosts the fan speed to 2000 RPM, providing a new level of cooling performance to our CPU cooler.
Asymmetric Fin Structure
The fin is designed with an asymmetric structure that allows larger air intake through the fins. This design lowers the air turbulence and straightens out the airflow making it easier to disperse heat from the fins, delivering superb cooling performance.
High-Performance copper heat pipes
4 x Ø6 mm heat pipes directly touch the CPU and thermal paste, providing direct and outstanding heat dissipation to the CPU.
Universal Compatibility
TOUGHAIR Series is designed to fit Intel and AMD sockets, including the following models:
Intel LGA 1200/1156/1155/1151/1150
AMD AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2/FM1