No matter the build, We've got you covered
The TH V2 ARGB Snow Series is now ready for all types of builds; the series has three 120mm fan models, including the TH 120/ 240/ 360 V2 ARGB Snow, and two 140mm fan models, including TH 280/ 420 V2 ARGB Snow.
New Version, New Design
TH V2 ARGB Snow was given an industrial look to freshen up the 360-degree rotational cap. Adding Infinity Mirror Lighting to this series can bring more diverse visual effects to the build and gives more depth than it looks.
Sync with CT120 ARGB Fans
Utilizing the CT120 ARGB White Fans on this model, not only you can match up to some of our chassis' pre-installed fans, but you can unify your fans with your build! The CT120 ARGB White provides an 57.05 CFM air flow with 2.23 mm-H2O static pressure while maintaining 25.8 dB-A noise level.
Enhanced Cooling Surface With A Compact Design
The TH V2 ARGB Snow Series has a 27mm slim radiator with a thickened 20mm copper chamber, ensuring the same easy installation but with even better cooling performance.
Keep it COLD with Copper
The high-performance copper base plate accelerates heat conductivity. The high-quality and reliable pump enables maximum water circulation, keeping the copper plate continuously cool. The low evaporation tube effectively decreases the loss of coolant; therefore, no refill is required.
Any CPU Can Be the Right CPU
The package includes brackets for the latest Intel and AMD CPU sockets to be compatible with the most modern CPU platforms, including the latest Intel LGA1700 and AMD AM5 CPUs.
Sync with Motherboard RGB Software
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, and ASRock Polychrome. It supports motherboards with a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the software mentioned above without installing any extra lighting software or controllers. For more details, please visit ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock official websites.
- Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump is the single answer to all your desired and heavy-duty cooling/heating needs
- Features hydraulic bearing to improve longevity, silence, and stability
- ARGB LEDs illumination for a modish look
- Helps the compatible processors by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | H3 LGA-1150 |
| Compatible AMD Socket | AM2+ PGA-940 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 310 mA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| Radiator Depth | 1.06" |
| Radiator Width | 4.72" |
| Radiator Height | 6.18" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Radiator Material | Aluminum |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Maximum Air Pressure | 2.23mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 57.05 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 5V ARGB header - 3 Pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 25.8 dB(A) |











