Incorporating various high-quality components, the Smart Series - models are rated from 500W to 700W - saves energy through its high efficiency of up to 86% and accommodates any mainstream build with the most demanding requirements. An embedded intelligent cooling fan delivers excellent airflow at an exceptionally low noise level. Additionally, the Single +12V rail design enables non-stop usage with stable and reliable performance.
- Limits current to the safety level and manages electrical faults
- The compatible output voltage of 3.3 V DC ensures that the device is ready to use when needed
- With highly efficient supply, the 600 W output power enhances the performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | -12 V DC |
| Output Current | 2.50 A |
| Efficiency | 86% |
| Output Voltage Detail | 5 V DC @ 2.5 A |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Power | 600 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Number of Fans | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | 80 Plus Standard |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Specification Compliance | ATX12V/EPS12V |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.