- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The USB interface allows easy connectivity
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Touchpad pointing device is great for dragging the files and folders as well as scrolling through the documents and web pages
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TG3 Electronics |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keys Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 82 |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.80" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.60" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TG3 Electronics |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

