The Targus® Full-Size Wireless EcoSmart™ Keyboard combines wireless connectivity with post-consumer recycled materials in an eco-friendly, full-size design. Engineered to embody sustainability in the workspace, this eco-conscious keyboard is manufactured from up to 85% recycled material. For ultimate flexibility, it wirelessly connects via ultra-low power Bluetooth® BLE 5.0 or a 2.4 GHz radio frequency. It's lightweight, comfortable to use, and supports multi-device connectivity. Overall, a smart addition to your workspace.
For an added benefit, this keyboard features Targus DefenseGuard™ Antimicrobial Protection*, which creates a cleaner surface and works continuously to protect the keyboard by preventing the growth of microorganisms. Unlike topically applied sprays, DefenseGuard™ keyboards are treated with an antimicrobial additive that does not wear off and lasts for the life of the product.
- Slim, yet durable design manufactured from up to 85% post-consumer recycled materials
- 2.4 GHz + ultra-low power Bluetooth® BLE 5.0 wireless connectivity
- Low profile, quiet keys
- Full-size design with 104-key keypad
- Multi-device connectivity for up to 3 devices
- 128-bit AES-CCM encryption for robust security
- On/Off power switch
- Kickstand to adjust typing angle
- Includes 2 AAA batteries
- Compatible with Windows®, macOS®, iPadOS®, iOS®, Chrome OS®, and Android™
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AAA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Features | Lightweight |
| Number of Keys | 104 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 0.75" |
| Keyboard/Keypad Width | 17" |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.75" |
| Security | |
|---|---|
| Security Algorithms | 128-bit AES |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Targus Group International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Full-Size Wireless EcoSmart Keyboard |

















