- 32" DLED HD Smart TV
- Google Assistant
- Built-in ATSC & NTSC System
- HDMI Input Compatible
- HDTV 1080p/1080i/720p/576p/576i/480p/480i
- Built-in WiFi 802.11a/b/g/n/
- Built-in USB Input Allows You to Play Pictures and Music From a Flash Drive
- Aspect Ratio: 16:9
- Resolution: 1366 x 768
- Brightness: 180cd/m²
- Contrast Ratio: 3000:1
- Response Time: 8ms
- Viewing Angle: 178° (H), 178° (V)
- Display Colors: 16.7M
- Refresh Rate: 60Hz
- Digital Noise Reduction
- Standby Power: 0.5W
- Audio Output Power: 2 x 8W
- Anti-Glare Coating
- Picture Mode: User, Standard, Vivid, Sport, Movie, Games & Energy Saving
- Sound Mode: User, Standard, Vivid, Sports, Movie, Music & News
- Sleep Timer Function
- Multi Language On Screen Display
- Full Function Remote Control
- Power Inputs: AC 100-240V-50/60Hz
- Maximum Power Consumption: 56W
- Input Terminals Compatible: 3 HDMI, 2 USB, Optical, RJ45, RF, AV
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Supersonic |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178° Horizontal/178° Vertical |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Internet Access | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Audio | |
|---|---|
| RMS Output Power | 16 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Streaming Service | Google Play Movies & TV |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Digital Tuner | ATSC |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Supersonic, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 720p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











