This quiet, dual ball-bearing (8cm) Case Fan offers a cost-effective solution for replacing a non-functional or noisy fan in your PC.
Powered through a simple TX3 connection to the host computer's motherboard, the 8cm case fan helps keep your computer running at optimal temperatures for stable system performance.
More from the Manufacturer
- Up to 2000 rpm fan speed and heavy-duty shroud ensure safe and effective cooling
- 3.15" fan(s) helps the compatible cases by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 3.15" |
| Fan Depth | 3.15" |
| Fan Width | 3.15" |
| Fan Height | 0.98" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Maximum Airflow | 26.60 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-pin TX3 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Noise Levels | 27 dB |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

