The HDACFM5IN 5-inch HDMI® to HDMI Mini Cable adapter enables you to use a standard HDMI male-to-male cable to connect your portable HDMI Mini-enabled devices (e.g. digital camera) to most video displays.
With a Standard HDMI female connector (type A) on one end and an HDMI Mini (type C) male connector on the other, you can easily make this conversion and connect to computer monitors, HDTV or HDMI-capable projectors virtually everywhere you go.
The HDMI/HDMI Mini cable features high quality, gold-tipped connectors that ensure peak connectivity, and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- SPECS: 5" (127mm)
- Black
- UHD
- HDMI 1.4b
- HDMI Male (HDMI Type-C/Mini) to HDMI Female (Type-A/Standard)
- PVC Mold
- Gold-plated connectors
- ARC, Deep Color, HDCP 1.4, CEC
- YCC601 Color
- Supports HDMI 1.4 & earlier
- APPLICATIONS: This black HDMI adapter connects Mini HDMI (Type-C) devices such as tablets, laptops and cameras (DSLR/Video) to your HDMI (Type-A) TV/monitor/display/projector; Ideal for viewing on larger screens; Samsung/Son/Dell/LG
- QUALITY CONSTRUCTION: HDMI Converter w/ corrosion resistant gold-plated connectors, and superior EMI shielding with Al-Mylar foil and copper braid improve signal integrity and reliability, providing higher quality video and audio
- DURABLE AND COMPACT ADAPTER: Ultra HD high speed HDMI Adapter, fully molded with long lasting PVC mold for high strength and reliability; Small size (1.1"/28mm long) and light weight design; Ideal for Commercial environments
- HIGH SPEED MINI HDMI ADAPTER: 5in Mini HDMI to HDMI Adapter supports 4K (3840x2160p, 30Hz
- 4096x2160p, 24Hz), Full HD (1920x1080p, 120Hz), 10.2 Gbps bandwidth, wide aspect ratio, 8Ch Audio (5.1/7.1/DD+/Dolby TrueHD), 3D Video
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.51" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10.2 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 5" |
| Cable Type | HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector Type on Second End | Mini HDMI Type C Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Bagged |

