This CAT6 Ethernet cable bulk pack meets all Category 6 cable specifications, to deliver a reliable Gigabit network connection.
Protect Your Equipment
These CAT6 patch cables are built using 100% copper wire and are tested to comply with ANSI/TIA 568 C.2 Category 6 requirements. We don't use copper-clad aluminum (CCA) wire, which is subject to problems like weak power delivery, heat buildup, equipment damage and possibly fire.
The 50-micron gold connectors deliver optimum conductivity and eliminate signal loss due to oxidation or corrosion.
High-Quality Construction
Each CAT6 cable is manufactured using high-quality copper conductors and carefully constructed and tested to keep Near-End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits. The patch cables are constructed with 24 AWG copper wire, to ensure peak performance for demanding Ethernet applications such as Power-over-Ethernet and 4K or 1080p video streaming.
Easily Install Your Network Cables
For trouble-free cable runs, these durable cables feature snagless connectors that protect the RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break.
The CAT6 Ethernet cables also feature molded boots which offer strain relief by stopping the RJ45 connectors from bending at sharp angles. This reduces the risk of cable damage, which could decrease network connectivity and performance.
N6PATCH5BL10PK is backed by a StarTech.com lifetime warranty for guaranteed reliability.
More from the Manufacturer
- Provides a simple and efficient way to connect multiple devices within your business network, ensuring smooth communication and reliable data transfer
- Features Category 6 cable type designed to deliver smooth usability and consistent operation for varied connectivity requirements
- Constructed with corrosion-resistant material for enhanced durability, ensuring long-lasting performance and consistent protection in demanding environments
- With RJ-45 Network - Male connector, it is compatible with a network device, providing a secure link for uninterrupted operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 18.11" |
| Shipping Width | 9.84" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.62 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | CMG |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |









