This C13 to C20 power cord from StarTech.com features 14 AWG wire that's suitable for high-power connections, making it perfect for server application and connecting to a Power Distribution Unit (PDU).
Expertly designed and constructed of high-quality materials, the PXTC13C20143 power cord is backed by our lifetime warranty.
More from the Manufacturer
- Powers your devices with ease by connecting to available power outlets
- IEC 60320 C13 first end connector type offers dependable connectivity for maximum usability
- IEC 60320 C20 second end connector type for a secure, worry-free operation
- 125 V AC cord ensures a steady and constant electric supply to the device
- Helps you keep your device charged, up and running
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 3 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C20 Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
StarTech.com 3ft (1m) Heavy Duty Extension Cord, IEC C13 to IEC C20 Black Extension Cord, 15A 125V, 14AWG, Heavy Gauge Power Cable - 3ft (1m) Heavy duty extension cord w/ IEC 60320 C13 to C20 connectors; 125V at 15A (Max); UL listed (UL62/UL817); AC Power Cord w/ molded connectors; Fire Rating VW-1; 3 Conductor; 14AWG; Jacket Rating SJT; Jacket Material PVC; Outer Dia. 0.36in
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









