This CAT6 Ethernet cable bulk pack meets all Category 6 cable specifications, to deliver a reliable Gigabit network connection.
Protect Your Equipment
These CAT6 patch cables are built using 100% copper wire and are tested to comply with ANSI/TIA 568 C.2 Category 6 requirements. We don't use copper-clad aluminum (CCA) wire, which is subject to problems like weak power delivery, heat buildup, equipment damage and possibly fire.
The 50-micron gold connectors deliver optimum conductivity and eliminate signal loss due to oxidation or corrosion.
High-Quality Construction
Each CAT6 cable is manufactured using high-quality copper conductors and carefully constructed and tested to keep Near-End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits. The patch cables are constructed with 24 AWG copper wire, to ensure peak performance for demanding Ethernet applications such as Power-over-Ethernet and 4K or 1080p video streaming.
For trouble-free cable runs, these durable cables feature snagless connectors that protect the RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break.
N6PATCH3BL10PK is backed by a StarTech.com lifetime warranty for guaranteed reliability.
More from the Manufacturer
- Provides a simple and efficient way to connect multiple devices within your business network, ensuring smooth communication and reliable data transfer
- Features Category 6 cable type designed to deliver smooth usability and consistent operation for varied connectivity requirements
- Constructed with corrosion-resistant material for enhanced durability, ensuring long-lasting performance and consistent protection in demanding environments
- Fully compatible with network devices, offering seamless integration for reliable performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 18.11" |
| Shipping Width | 8.66" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | CMG |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |





