The PLATE9M2P16 Dual Port Serial Plate adds two DB9 serial ports to the rear panel of a computer, connecting to two IDC10 header connectors on the motherboard.
Constructed of high quality components, this durable dual port serial bracket is backed by StarTech.com's lifetime warranty.
Please refer to this product's Technical Specifications to ensure compatibility with your motherboard.
More from the Manufacturer
- 2x DB9 (Male) Serial Ports
- 2x IDC10 (Female) motherboard connectors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 8.66" |
| Shipping Width | 5.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1.33 ft |
| Cable Type | IDC/Serial |
| Connector Type on First End | IDC - Female |
| Connector on First End Details | 2 x 10-pin IDC - Female |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Male |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
StarTech.com 2 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header - Add two extra serial ports to the back of your PC, from your motherboard - db9 bracket - db9 header - serial port bracket -serial port header
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





