- The 55" screen size is suitable for a living room
- With 2160p 4K UHD 3840 x 2160 display, enjoy thrilling scenes of your favorite movies with the finest picture quality
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sony Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Backlight Technology | LED |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

