UNBEATABLE BASS, NOISE CANCELING
Crusher ANC 2 is the headphone with absolutely everything - Personal Sound andhands-free voice controlplus a blend of adjustable 4-mic digitalactive noise cancelingand Crusher Bass that's so perfect, we had it patented. Experience full sound and amazing bass you can actually feel.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures lasting comfort for pain-free, fatigue-free listening during extended sessions
- Circumaural design features Bluetooth wireless technology for seamless connectivity and immersive sound
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Equalizer feature for improved reliability, ensuring consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Skullcandy |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Fast Charging Time | 10 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 4 |
| Sound Mode | Stereo |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 100 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | True Black |
| General Features | |
|---|---|
| TILE Support | Yes |
| Manufacturer | Skullcandy, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Type | USB-C Cable |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











