Microflex® Standard Gooseneck microphones bring a whole new meaning to the word flexible with their fully adjustable gooseneck. Designed for easy replacement and available in cardioid, supercardioid and omnidirectional polar patterns, the interchangeable cartridges offer wide frequency response and accurate sound reproduction for a wide variety of applications, such as houses of worship, courtrooms and conference centers. Plus, the condenser cartridges fit every model in the Microflex product line for enhanced convenience and consistent sound.
- With 50 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Super-cardioid polar pattern
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Surface Mount |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Impedance | 180 Ohm |
| Polar Pattern | Super-cardioid |
| Sound Pressure Level | 122 dB |
| Microphone Sensitivity | -33 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 2" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

