Microflex MX185 Lavalier microphone brings a new level of sophistication to personal voice reproduction. Like all Microflex family microphone, the Lavaliers use Shure's interchangeable condenser cartridges, available in cardioid, supercardioid or omnidirectional polar patterns. That means you can be sure there is a Microflex Lavalier that's right for your application. Compatible with all Shure wireless bodypack transmitters, its high sensitivity and wide frequency response guarantee great sound.
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 50 Hz - 17 kHz frequency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Lapel |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Microphone Sensitivity | -35 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.