Masterfully Crafted for Impactful Messaging
The Sharp MultiSync® PN-M Series is your go-to solution for high-impact, ultra-reliable digital signage - designed for demanding environments like healthcare, command centres, finance, retail, and corporate spaces. With factory-calibrated colour accuracy, modular performance options, and a rugged all-metal chassis, these displays bring flawless visuals and pro-grade durability right out of the box.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 2160p content
- Direct LED lighting offers a brighter picture result
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Screen Size Class | 65" |
| Viewable Screen Size | 64.50" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 550 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Pixel Pitch | 14.6 mil |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Output | Yes |
| Number of DisplayPorts | 3 |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Digital Audio Optical Output | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width (Top) | 0.43" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.55" |
| Bezel Width (Left) | 0.43" |
| Bezel Width (Right) | 0.43" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









