Smart label printer lets you quickly print crisp, clear and legible labels at a 203 dpi resolution. Easy-to-load design lets you simply drop in a new roll, and you're ready to print. The included SLP software, supporting Microsoft Excel, Outlook, Access and Word, gives you the tools you need to create customizable labels up to 2-1/8" wide and 7" long. Direct thermal technology eliminates the need for ink, toner or ribbons. Printer is designed for use with computers running Windows, Mac OS or Linux operating systems.
- For use with computers running Windows, Mac OS, or Linux operating systems
- Direct thermal technology eliminates the need for ink, toner, or ribbons
- SLP software provides what you need to create customizable labels
- Easy-to-load design lets you simply drop in a new roll for quick use
- 203 dpi resolution creates crisp, clear, and legible labels
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seiko Instruments USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 6.3 V AC |
| Power Source | Power Adapter |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Seiko Instruments USA, Inc |
| Recommended Use | Label Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 2.76 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | Codabar |
| Media Type | Tag |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.28" |
| Maximum Label Width | 2.28" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Adapter Included | Yes |
| Cables Included | USB |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Seiko Desktop 2" Direct Thermal Label Printer included with our Smart Label Software - The SLP620 is easy to integrate with our SDK's and works with Windows, Mac OS, or Linux and perfect for Office, Visitor Management, Paint Labels, and other key applications
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























