- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- Plug and play the USB interface for a quick and smooth configuration
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Washable keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seal Shield Corporation |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Washable |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Host Interface | PS/2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.26" |
| Keyboard/Keypad Width | 18.11" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Seal Shield Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6.56 ft |
Seal Shield Machine Washable Medical Grade Keyboard - USB, PS/2
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

